کسب مقام کشوري در جشنواره فرهنگي و هنري دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور توسط اين وبلاگ را به همه همراهان هميشگي اين وبلاگ تبريک عرض مينماييم

 
تاريخ : یکشنبه ۱۷ بهمن۱۳۸۹

مقدمه

img/daneshnameh_up/4/46/QQQQQQQQ.GIF


پرستاری رشته‌ای است که در کشور ما ناشناخته مانده است و بیشتر افراد با شنیدن نام پرستار تنها تزریقات و کمک‌های اولیه در ذهنشان نقش می‌بندد.
برخلاف این تصور ناقص، پرستار یک عضو مهم در تیم مراقبت بهداشتی است و نقش ارزنده ای در پذیرش، آماده سازی، مراقبت و حمایت‌های روحی، جسمی و اجتماعی بیمار دارد.
تلاش پرستار برای پذیرش واقعیت‌ها و تطبیق با تغییرات بالقوه و پذیرش زندگی جدید و یا تحمل طول دوره درمان وظیفه سنگین و ارزنده پرستار است.
پرستاری علم است چون نیازمند فراگیری علوم مرتبط با این رشته است و هنر است چون توانایی ارتباط خوب و سنجیده با بیمار و اطرافیانش را می‌طلبد.
این رشته در مقطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری با گرایش‌های مختلف در کشور دائر است.
اخیرا مرکزی به نام نظام پرستاری مانند سازمان نظام پزشکی تأسیس شده است.
در خصوص این رشته صبر و حوصله و مطالعه دقیق در ابعاد این شغل سنگین را توصیه می‌کنیم.
طول دوره تحصیل (برای مقطع کارشناسی) حدود 4 سال است.
تعریف رشته
پرستاری رشته ای مستقل و شاخه ای از علوم پزشکی است که دانش آموختگان آن به عنوان عضوی از تیم سلامت در عرصه های مختلف مربوط به ارائه خدمات بهداشتی ، آموزشی پژوهشی ، مشاوره ای ، پیشگیری ، مدیریتی و حمایتی ، مراقبت های درمانی و توانبخشی می پردازند . دوره کارشناسی پیوسته پرستاری اولین مقطع تحصیلی رشته پرستاری است که برنامه آن بر اساس ضوابط علمی و ارزش های اسلامی تهیه و تدوین شده است .
آموزش پرستاری در سطح کارشناسی زمینه ساز تربیت پرستار حرفه ای است که به عنوان یک پرستار عمومی بتواند بررسی و شناخت وضعیت سلامت ، ارائه خدمات و هماهنگی مراقبت ها را در عرصه های مختلف به فرد خانواده وجامعه عهده دار شود .
سلامت حالتی پویا و متأثر از عوامل درونی و بیرونی است . سلامت گویای ویژگی و رفتار های فردی است و محصول تعاملات فردی ، گروهی و محیطی می باشد .
پرستاران وظیفه تأمین ، حفظ و ارتقاء سلامت افراد جامعه را بر عهده دارند و این مهم باتکیه بر دانش روز و توجه به نیازهای جامعه و شرایط جغرافیایی ، اقلیمی قابل دستیابی است . کاربرد علم و هنر پرستاری در گرو کسب مهارت های شناخت ، عاطفی وروانی حرکتی است که از طریق آموزش کاربردعلوم مختلف ( روانشناسی ، جامعه شناسی ، فیزیک ) میسر می گردد .


هدف کلی(Aims)
هدف کلی آموزش پرستاری در مقطع کارشناسی ، تربیت افرادی است که قادر باشند به عنوان عضوی از تیم سلامت به ارائه خدمات مراقبتی و بهداشتی ، آموزشی ، پژوهشی ، مشاوره ای ، مدیریتی و حمایتی و توانبخشی جهت تأمین ، حفظ و ارتقاء سلامت فرد ، خانواده و جامعه بپردازند .
شرایط و نحوه پذیرش دانشجو
به صورت متمرکز و از طریق آزمون سراسری می باشد .
نام دوره : کارشناسی پیوسته (BSc) رشته پرستاری
طول دوره و ساختار آن
طول دوره کارشناسی پیوسته رشته پرستاری مطابق آیین نامه های آموزشی مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی می باشد و ساختار آن به گونه ای است که دروس به صورت نظری – عملی ، نظری و عملی ، کارآموزی و کارآموزی در عرصه ارائه می شوند .

درسهای رشته


ردیف نام درس ردیف نام درس 1 آمار حیاتی مقدماتی (نظری، عملی) 2 اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماریها (نظری) 3 اصول مدیریت خدمات پرستاری (نظری) 4 اصول و روش آموزش به بیمار (نظری) 5 6 انگل‌شناسی (نظری، عملی) 7 ایمونولوژی 8 بررسی وضعیت سلامت (نظری) 9 بهداشت روانی، بیماریها و پرستاری‌های مربوط 2 10 بیماریهای داخلی و جراحی 11 بیوشیمی 12 پرستاری بهداشت جامعه 1و 2 و 3 (نظری) 13 پرستاری در فوریت‌ها 14 تاریخ و تحولات و اخلاق پرستاری (نظری) 15 تشریح (نظری، عملی) 16 تغذیه و تغذیه‌درمانی (نظری) 17 داروشناسی 18 روانشناسی اجتماعی 19 زبان تخصصی 20 21 میکروب‌شناسی 22 کارآموزی 23 کارآموزی در عرصه 24 کودکان و پرستاری مربوط 1 (کودک سالم) (نظری) 25 کودکان و پرستاری مربوط 2 (کودک بیمار) (نظری)

صنعت و بازارکار

img/daneshnameh_up/e/ef/RRRRRRRRRRR.GIF


به‌طور کلی فارغ‌التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی به‌عنوان پرستار در کلیه بخشهای بیمارستانها و درمانگاهها (به‌طور مثال در بخش تنظیم خانواده و بهداشت مادر و کودک) و مربی دروس علمی پرستاران، مربی بهداشت مدارس و تدریس کودک‌یاری و زیست شناسی در مدارس انجام وظیفه می‌کنند. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناس ارشد می‌توانند به‌عنوان مدرس نظری در دانشکده‌ها و مربی آموزشی در بیمارستانها مشغول بکار شوند. لازم به ‌ذکر است در صورتی که فارغ‌التحصیلان گرایش‌های مختلف مایل به‌کار درآن قسمت نباشند، می‌توانند در بیمارستان، کاربالینی(کار با بیمار) انجام دهند .ارسال توسط سجاد نظری(مدیر وبلاگ)

اسلايدر